Sürücü Kursu ve Ehliyet Sınavlarında Alınacak Koronavirüs (Covid-19) Tedbirleri

Sürücü Kursu ve Ehliyet Sınavlarında Alınacak Koronavirüs (Covid-19) Tedbirleri

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan motorlu taşıt sürücüleri kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, gemi adamı yetiştirme kursları, pilot yetiştirme kursları, özel çeşitli kurslar, özel hizmet içi eğitim merkezleri, özel uzaktan öğretim yapan kurslarda eğitimlere ilgi (a), (b) ve (c) yazılarla 16 Mart – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında ara verilmişti.

Tedbirlerin uygulanmasıyla ülke genelinde olumlu sonuçlar elde edilmiş ve normalleşme süreci planlandığı şekliyle devam etmektedir.

Kontrollü sosyal hayat kurallarına uyularak il pandemi kurulu görüşleri de dikkate alınarak motorlu taşıt sürücüleri kursları; kurum binalarında, uygulama eğitim alanları ile araçlarında Koronavirüs (Covid-19) salgınından korunmak için gerekli olan tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlerle birlikte ekte yer alan kurallara uyulması şartıyla eğitimlere 01 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlayabilecektir.

Özel öğretim kurslarında ise ilgi (d) yazıda belirtildiği üzere faaliyetlere uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir.

İlinizde faaliyette bulunan söz konusu kurumların binaları, uygulama eğitimi alanlarında, sosyal dinlenme tesislerinde ve bu kursların eğitim sonunda sınavlarının yapıldığı bina ve uygulama sınavı alanlarında yukarıda belirtilen tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlerle birlikte ekte yer alan kurallara titizlikle uymalarının sağlanması ve uymayanlar hakkında ilgili birimlerce mevzuatları doğrultusunda gerekli yasal işlemlerin yapılması gerekmektedir.

TIBBİ MASKE KULLANIMI, HİJYEN VE SOSYAL MESAFENİN KORUNMASINA İLİŞKİN TEDBİRLERE EK OLARAK MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU (MTSK) UYULACAK KURALLAR

Kurslar Açılmadan Önce Uyulması Gereken Kurallar

1. Kurslarda görünür yerlere Covid-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler (el yıkama, tıbbi, tıbbi maske kullanımı, kurs içinde uyulması gereken kurallar vb.) asılmalıdır. Yönlendirme ve işaretlenmesi gereken alanlar tespit edilerek işaretleme yapılmalıdır.

2. Kurumlarca eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamadan önce koronavirüs tedbirleri kapsamında binanın personel ve kursiyerler tarafından kullanılan tüm bölümleri dezenfekte edilmelidir.

3. Tıbbi maske ve eldivenler için tıbbi atık kutuları temin edilmelidir. Kurs girişinde, lavabolarda ve uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır.

4. Kurs yöneticileri, eğitim personeli ve diğer personelin bulunduğu birimler ile kursiyerlerin ve misafirlerin kullanımına açık olan halkla ilişkiler, kayıt kabul vb. alanlar sosyal mesafe kurallarına uygun biçimde düzenlenmelidir.

5. Kurslarda; her türlü eşya, araç ve gereçlerin özellikle eller ile sık temas edilen yüzeylerinin su ve deterjanla yıkanmalı veya temizlik ürünü içeren solüsyon ile ıslatılmış bezle silinmeli, sonrasında yarım saat (kuruyana ve koku çıkana kadar) havalandırılmalıdır.

6. Kurslarda ateş ölçer, tıbbi maske, kolonya, sıvı sabun ve dezenfektan malzemeleri bulundurulmalıdır.

7. Kurumlarda klima ve her türlü iklimlendirme sistemleri kullanılmamalı, kullanılması durumunda ise periyodik olarak dezenfekte edilmeli, filtreleri temizlenmeli veya değiştirilmelidir.

8. Kurs bünyesinde bulunan kantin, büfe vb. yerlerde tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulmalı, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak vb. malzemeler kullanılmalıdır.

9. Dersliklerin oturma düzeni, kursiyerler arasında en az 1,5 metre olacak şekilde mesafe oluşturulmalı ve dersliklerin oturma planları her dersliğin kapısına asılmalıdır.

Kurslar Açıldıktan Sonra Uyulması Gereken Kurallar

1. Kursların faaliyet gösterdiği süre içerisindeki teorik ve uygulama eğitimleri ile teorik, e-Sınav ve uygulama sınavlarında tıbbi maske ve tek kullanımlık eldiven takılır, usta öğreticiler mümkünse siperlik kullanır, sosyal ve fiziki mesafe kuralına uyulur ve tıbbi maskesi bulunmayanlar ve değiştirmek isteyenler için kurumda tıbbi maske bulundurulur.

2. Kurslarda ve eğitim araçlarında ateş ölçer bulundurulmalı, kursa girişte ve eğitim aracına binmeden önce kursiyerin ve eğitim personelinin ateşi ölçülür. Eğitim ve sınav için kurum girişinde ateşinin yüksek olduğu tespit edilenler sınava alınmamalıdır.

3. Kursiyer ya da çalışanlarda hastalık belirtisi görülen veya ateş ölçümünde ateşi yüksek olduğu tespit edilenlerin en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması için kurslar tarafından gerekli önlemler alınmalıdır.

4. Teorik ve uygulama eğitiminden önce, sınavlarda ise sınav gününden bir gün önce e-sınav ve teorik sınavların yapılacağı okulun/kurumun genel temizliği (özellikle sınıflar ve tuvaletler) su ve deterjan kullanılarak yaptırılmalıdır.

Okulda/kurumda sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, sıralar, masa yüzeyleri, merdiven tırabzanları gibi) temizliğine özellikle dikkat edilmelidir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir.

Okul tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır. Çamaşır suyu ile temizlik yapılan alanlar mutlaka havalandırılmalıdır. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Pandemi Döneminde Halka Açık Alanların Temizlik ve Dezenfeksiyonu İlkelerine uyulmalıdır.

5. Kurumların tuvalet ve lavabolarında sıvı el sabunu, kağıt havlu bulundurulmalı ve bu bölümlerin temizliğinin periyodik olarak yapılması sağlanmalıdır. Tuvaletlerde kullanılan tüm sabunluklar ve kağıt havluluklar mümkünse fotoselli olmalıdır.

6. Teorik ve uygulama sınavının yapılacağı gün sınav yürütme komisyonu ile uygulama ve değerlendirme komisyonlarının katılacağı toplantı alanları sosyal mesafe kuralına göre düzenlenmelidir. Sınav görevlilerine sınav kurallarına ek olarak COVID-19 ile ilgili alınacak önlemler konusunda bilgi vermelidir.

Toplantı sırasında su dışında ikramda bulunulmamalıdır. Su içmek isteyen kişiler tıbbi maskelerini kenarlarında bulunan lastiklerinden tutarak çıkarmalı, maskelerin ağız ve burnu kapatan ön yüzüne asla dokunmamalıdır.

Maskeler yine kenarlarda bulunan lastiklerinden tutularak takılmalı ve sonrasında eller el antiseptiği ile ovalanmalıdır. Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü şikâyeti olan, COVID-19 olan veya son 14 gün içerisinde COVID-19 vakası ile teması olan kişiler sınav görevlisi olmamalıdır.

7. Kurslarda eğitim süreçlerine ilişkin alınacak tedbirlerden kurucu sorumludur. Denetimler sırasında kurallara uymadığı tespit edilen kursiyer, yönetici ve personele gereken cezai işlem uygulanır.

8. Ders aralarında kursiyerlerin toplu halde bir arada bulunmamaları için gerekli tedbirler alınmalıdır.

9. Zorunlu olmadıkça asansör kullanılmamalı, kullanılması gerekiyorsa sosyal mesafe kurallarına uyularak binilmeli, temastan kaçınılmalı ve kurslara ziyaretçi kabul edilmemelidir.

10. Uygulama eğitim alanlarına kursiyerler toplu olarak götürülmemeli, toplu olarak götürülmesi gereken durumlarda ise taşıma yapılacak araçlara kapasitesinin yarısı kadar kursiyer alınmalıdır.

11. Uygulama eğitimlerinde araçta usta öğretici ve kursiyer dışında kimse bulunmamalıdır.

12. Uygulama sınavı esnasında, alanda sadece sınavda görevlendirenler ile kursiyerlerin bulunması sağlanmalıdır.

13. Sınav salonlarının bulunduğu okul/kurum girişlerinde kimlik kontrolü kimliklere dokunulmadan yapılmalıdır. Üst araması yapan görevliler eldiven, tıbbi maske ve yüz koruyucusu kullanması sağlanmalıdır. Kontroller sırasında adaylar sosyal mesafe korunarak alınmalı ve koridorlarda yığılma oluşturmadan adayların salonlara ulaşması sağlanmalıdır.

14. Okul/kurum ve sınav salonlarının girişlerinde el antiseptiği bulundurulmalıdır.

15. Sınav salonunda aday ve görevli sayısı kadar yedek tıbbi maske bulundurulmalıdır.

16. Sınav salonlarında sınav evrakı dağıtımı öncesinde salon başkanı tarafından adaylara sınav konusunda yapılacak açıklamalara ek olarak COVID-19 ile ilgili sınav sırasında alınacak önlemler konusunda açıklama yapılmalıdır. COVID-19 ile ilgili alınacak önlemler konusunda açıklama metni “Değerli adaylarımız, ciddi solunum yolu enfeksiyonu belirtileriyle seyreden COVID-19 nedeniyle sınav sürecinde almanız gereken önlemler hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. Okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe (en az 1,5 metre) kuralına dikkat ediniz. Sınavın yapıldığı okulda, bahçede, sınav salonunda ve sınav süresince maskenizi çıkarmayınız. Maskeniz nemlenir/değiştirmeniz gerekir ise lütfen salon sınav başkanını/gözetmenini elinizi kaldırarak yanınıza çağırınız. Salon görevlilerimizce size yeni maske verilecektir. Maskenizi çıkarırken maskenin lastiklerini kullanınız, maskenin dış yüzeyine dokunmayınız, tekrar maskenizi lastiklerinden tutarak takınız ve el antiseptiği kullanınız. Elinizi yüzünüze dokundurmayınız. Sağlığınızı önemsiyoruz. Lütfen bu önlemlere uyunuz. Başarılar diliyoruz.” açıklaması yapılmalıdır.

17. E-sınav ile teorik sınav yapılan dersliklerde kursiyerlerin oturacağı sıralar en az 1.5 metre olacak şekilde düzenlenmeli ve kursiyerler bu düzene göre oturmalıdır.

18. Normalleşme süreci tamamlanana kadar özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri sürücü eğitim kursları sınavları için sınav salonlarında kursiyerler arasında 1,5 metre mesafe olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır. Sınav salonunda bu şartın sağlanması için Bakanlıktan gönderilen 20 kursiyerlik listeden artan kursiyerler, mesafe şartı gözetilerek oluşturulacak yeni bir sınav salonuna yerleştirilmelidir.

Sınav komisyonundaki kişiler salonlara başkan olmalıdır. Bu salonlara görevlendirilecek gözetmenler ise öncelikle sınav yürütme komisyonunda (Komisyon başkanı hariç) görevli olanlar ile sınavda görevli bina sorumlusu, şef, memur diğer görevlilerden tamamlanmalıdır.

Yeni oluşturulan sınıflar için iki kişilik sınav komisyonu oluşturulamaması durumunda sınav salonlarında birer kişi görev yapmalıdır. Teorik sınav değerlendirmesi ile uygulama sınavları milli eğitim müdürlüklerince 20 kursiyer için görevlendirilen sınav komisyonlarınca yapılmalıdır.

19. Motosiklet ve iş makineleri kurslarının uygulama eğitimi ve sınavlarında kursiyerler kendilerine ait kask, eldiven, kulaklık, kolluk, dizlik, yelek vb. malzemeleri kullanmalıdır. Bunun mümkün olmaması halinde kurum tarafından sağlanan bu malzemeler her kullanımdan sonra dezenfekte edilerek kullanılmalıdır.

Kurumların Faaliyetlerine Ara Verilmesi Nedeniyle Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarında Yapılması Gereken Düzenlemeler

1. Kurumlarda eğitim faaliyetlerine ara verilmesi nedeniyle modülden silinen dersleri tamamlayamayan kursiyerler için modülde düzenleme yapılacaktır. Eksik olan derslerin kurumlar tarafından 31/12/2020 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir.

2. Eğitim faaliyetlerine ara verilen tarihten önce açılan dönemler kapsamında eğitimini tamamlayamayan kursiyerler hakkında modül üzerinde yer alan 5 gün, 45 gün ve 60 günde tamamlanması ile ilgili süre sınırlamaları dikkate alınmayacaktır.

3. Koronavirüs salgını nedeniyle araç muayenelerini yaptıramayanlar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yayımlanan 2020/11 sayılı Genelge kapsamında 03/04/2020 ve 03/07/2020 tarihleri arası muaf tutulduğundan bu süre içinde muayenesi bulunmayan araçlar eğitim ve sınavlarda kullanılabilecektir.

Add Comment