Stajyer ehliyet, ehliyetini yeni almış sürücülerin belgelerine verilen isimdir. Bu uygulamayla birlikte, stajyer sürücülerin 2 yıl içerisinde toplam 75 ceza puanına ulaşmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde, sürücü belgeleri alınarak psikolojik durum tespiti için psikoteknik testi talep edilecektir. Alınan psikoteknik belgesi ile herhangi bir sürücü kursuna müracaat edip yeniden ehliyet alınması mümkün olacaktır.

Stajyer ehliyetlerin süresi 2 yıldır. 2 yılın sonunda stajyer ehliyetiniz normal ehliyete dönüşmektedir. Bu sistem 2016 yılından itibaren ilk defa ehliyet alacak adaylar veya herhangi bir sebeple ehliyetlerine el konulmuş sürücüler  için geçerlidir. Stajyer ehliyet yasası önceden sürücü belgesi olup yeni bir ehliyet sınıfı için başvuru yapan sürücüleri kapsamamaktadır.

Sürücü belgelerinin üzerinde kişilerin stajyer olup olmadıklarına dair bir ibare bulunmamaktadır, bu yüzden stajyer ehliyet ile normal ehliyet arasında görsel olarak bir fark bulunmamaktadır. Stajyer sürücülük süresi bittikten sonra ehliyetin yenilenmesine gerek yoktur, herhangi bir başvuru veya ödeme yapılması söz konusu değildir.

Sürücüler için stajyerlik süresi (2 yıl) bittikten sonra ceza puan sistemi normal bir şekilde işlemektedir.